Telefon
WhatsApp
POLONYA KÜLTÜR
POLONYA’DA ÇALIŞMAK

Birçok Türk öğrencinin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de Polonya’da eğitim süresince veya eğitim sonrası iş imkanları ve bu sürecin yasal altyapısı. Polonya bir çok Avrupa ülkesinin ötesinde, öğrencilere full-time ( Haftada 40 saat ) yasal çalışma hakkı tanıyan nadir AB ülkesidir. Eğer Polonya’da eğitim görüyorsanız ve yaşam giderlerinizi karşılamak, Polonya’da üniversite okurken çalışmak istiyorsanız, bu yazı size yol gösterebilir. Polonya Kültür’ün danışmanlarının yapmış olduğu anketlere göre yine Polonya’da hazırlık eğitimi sırasında çalışabilir miyim sorusu da en çok sorulan sorulardan bir tanesi. Bu konuda maalesef size pozitif bir yanıt veremiyoruz çünkü hazırlık eğitimi sırasında yasal çalışma hakkınız bulunmamaktadır. Polonya Kültür Varşova ofisinin raporlarına göre Türk öğrencilerimizin Polonya’da eğitim sırasında çalıştıkları alanlar aşağıdaki kriterlere göre değişmektedir. Öğrencilerin İngilizce dil seviyesinin b2 veya üzerinde olması Raporlama ve İngilizce sunum kabiliyetine sahip olmak Farklı ülkelerden yabancı takım arkadaşları ile ingilizce iletişim yeteneği Disiplinli ve yoğun çalışma saatlerine ayak uydurabilmek Eğer yukarıda saydığımız özelliklere sahipseniz, Polonya’da üniversite eğitimi sırasında kurumsal firmalarda çalışma şansınız yüksek.

HANGİ FİRMALARDA VE NE TÜR İŞLERDE ÇALIŞIYORSUNUZ?

Bu soruyu da yine Varşova ofisimizin Polonya’daki öğrencilerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmeler doğrultusunda paylaşıyorum. Öğrencilerimizin en çok Polonya’da eğitim alırken veya mezun olduklarında çalıştıkları firmalar sırasıyla; Accenture, Sitel, Citybank,BNB Paribas,Hcl,Shell,Amazon, Google vb..

HANGİ POZİSYONLARDA ÇALIŞIYORSUNUZ?

Junior technical specialist in digital marketing, Senior database tester, Financial controller- assistant, IT specialist,Financial accounting and reporting,Turkish speaking process specialist, interriror design, social media controller vb iş pozisyonlarında çalışabilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz bazı kriterlere ve özellikle güçlü bir İngilizce seviyesine sahip olduğunuzda çalışacağınız kurumsal firmalardan bazılarını yazdık. Peki, Polonya’da üniversite okumak üzere geldiniz ve henüz yabancı diliniz istediğiniz seviyede değil, ne tür işlerde çalışabilirsiniz? Polonya’da eğitim sırasında, güçlü bir yabancı diliniz olmadan çalışacağınız işler sirasıyla; Uber, Bolt, UberEats, Pyszne, restaurantlar, cafeler, süper marketler vb… Bazı öğrencilerimiz iyi araç kullanma yetenekleri ve esnek çalışma saatleri nedeniyle Uber veya Bolt sürücülüğünü tercih ederken, bazıları da nargile cafelerdeki bireysel becerileri ve bir çok yabancı öğrencinin yaptığı UberEats ,Pyszne veya belirli restaurantlarda çalıştıklarını gözlemliyoruz.

NE KADAR PARA KAZANIYORSUNUZ ?

Polonya’da saatlik minimum asgari ücret an itibari ile brüt 17 PLN’dir. An itibari ile 17 PLN yaklaşık 4 euro yapmaktadır. Polonya’da eğitim alırken aynı zamanda kurumsal bir firmada çalıştığınızı düşündüğümüzde saatlik ücret çok daha fazla olacaktır. Bir ay boyunca full time çalıştığınızı ve gerektiğinde extra mesai yaptığınızı düşünürsek, aylık ortalama 4000 -5500 PLN arası kazanç sağlamanız söz konusudur. Bu tabi ki okul saatlerinize ve ayda ortalama kaç saat çalışabileceğinize göre şekillenecektir. Ancak kurumsal firmalar dışındaki firmalarda çalışırsanız, bu firmaların minimum ücretler ödeyeceğini net bir şekilde söylemekte fayda var. Ancak istisnalar her zaman ve her yerde olmaktadır. Polonya Kültür olarak, Polonya’da eğitim sürecinde sizlere sağlamış olduğumuz okul başvurusu,vize danışmanlığı, konaklama organizasyonu,şehir oryantasyonları, oturum ve vatandaşlık başvuruları gibi operasyonel hizmetler ile beraber artık kariyer danışmanlığıda sağlamaktayız. Polonya’da öğrencilerimize lehçe dilinde Cv hazırlama,onları zaman zaman kurumsal firmalar ile buluşturma ve refarans olma süreci ile kendilerine iş bulmalarında destek olmaktayız. Sadece eğitim süreçlerinde değil, aynı zamanda kariyer belirleme haritalarında da #PolonyakültürilePolonya diyoruz Polonya Kültür Varşova ofisimiz tarafından organize edilen ‘’How big Companies Hire’’ adlı kariyer zirvemiz ile Polonya’daki öğrencilerimiz dünya devi Amazon’un işe alım mühendislerinden sayın Viktor GJORGIJEV’i konuk ettik. Sizler’de Polonya’da profesyonel eğitim ve kariyer desteği almak istiyorsanız, en yakın Polonya Kültür ofisini ziyaret edebilirsiniz.

Shape Thumb
Shape Thumb