POLONYA’DA YAŞAM

 

Polonya’da yaşam El değmemiş doğası, geleneksel mimarisi, kare şehir meydanları, dağ ve deniz kasabaları, dünyaya yön veren savaşlara tanıklık eden tarihi, sineması, klasik müziği, eğitim sistemi, öğrenci hayatı, birbirinden lezzetli mutfağı  ve güzel insanları. Evet evet Polonya dediğinizi duyar gibiyim. Vistül havzasındaki Piast kabilesi lideri Birinci Mieszko’yla ilk başkenti Gniezno olmak üzere başlayan bir serüvendir Polonya. Mücadeleyi vazgeçmemeyi ,vatanperverliği sembolize eder Polonya.123 yıl haritalarda çizilmeyen sınırlarını yüreklerine kazıyanlardır Lehler. Avangardları ,anagramları, tarihe geçen ayaklanmalarıyla parsel parsel dokunmuştur Polonya. Sanattan ,edebiyattan savaşlarda bile vazgeçmemiş, geçmişini günümüze ulaştırarak geleceğe de ışık tutan bir tarihtir.

Peki en eski Slav kabilelerinden gelen Polonya günümüzde nasıl bir ülkedir?

 

40 milyona yakın nüfuslu, başkenti Varşova olan bir cumhuriyettir. Yüz ölçümü 312.679 km² dir. Almanya, Çek Cumhuriyeti, Belarus, Litvanya ülkelerine sınır komşusudur. Germen ve slav ülkelerine yakınlığı Lehleri Avrupa’nın multi kültür yapısına adapte olmaları yolunda hızlandırmıştır. Ve günümüzde 2004’te AB’ye girmeleriyle beraber hızlandırılmış bir kalkınma süreci içerisine girmiştir. Ülkede yaşam diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha makul ve ucuzdur. ZŁOTY para birimi para birimimiz TL’den daha düşük bir kura sahip olup, bu da bizlere Polonya’da daha ucuz ve cazip bir yaşam imkanı sunmaktadır. Polonya Üniversiteleri öğrencilerine tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan mavi diploma imkanı sunmaktadır. Genellikle 3 yıl lisans(Licentacja) 2 yıl yüksek lisans (Magisterska) olmak üzere bir üniversite sistemine sahiptir. Bunun yanı sıra uygulamalı eğitimde daha öğrenciyken, öğrencilerin kendi projelerini uygulama imkanı sağlayarak, iş dünyasına direk olarak adapte olmanızı sağlar.

 

Polonya’da ulaşım;

 

Polonya’nın hemen hemen her şehrinde şehrin kilit noktalarına ulaşabilmenizi sağlayan muazzam tramvay sistemleri vardır. Bunun yanı sıra otobüs ve metro ulaşımlarıda mevcuttur.Şehirler arası ulaşımda genellikle Polski Bus ulaşım sistemi veya PKP hızlı tren sistemi ile sağlanır.Tabi bu ulaşım sistemleri tüm Avrupaya ulaşımıda içermektedir.Yani Szczecin’den Polski Bus ile bir saatte Berlin’de olabilirsiniz. 

 

Polonya mutfağı;

 

Düşünülenin aksine Polonya’nın olağanüstü leziz bir mutfağı vardır. Geniş opsiyonel bir menüye sahiptir. Polonya’nın, coğrafi konumu gereği etkilendiği diğer kültürlerin izleri, mutfağında da görülüyor. Alman, Yahudi, Macar, Litvanya ve Rus etkileri içeren, hatta Rönesans saraylarının seçkin mirasını yaşatan Polonya mutfağında, Türk damak zevkine çok yakın lezzetleri de bulmak mümkün.

 

Peki Polonya’da öğrenci hayatı nasıldır?

 

Yurtları son derece makul fiyatlıdır. Öğrencilerin de sorumluluk bilinci ve  sosyal hayat ile iç içe olma durumu söz konusudur. Avrupa disiplini ile Slav renkliliğini bir arada yaşayan insanlar olarak bilinirler.

Polonya’da öğrenci olmak kendinize sosyal ve kişisel donanımlar edinmenizi sağlayacaktır. Ortalama iki yüz yıllık köklü üniversite amfilerinde çeşitli kültürlerle iç içe ve alanlarında uzmanlaşmış profesörler öncülüğünde, değişimi hissedeceksiniz. Hafta sonları farklı kültürlerden insanlarla etkileşim halinde olup, çeşitli sosyal aktivitelerde bulunabilirsiniz. Kozmopolitan bir yaşam sunan Varşova’nın klasik müzikten jazz konserlerine ve açık hava performanslarına doyacaksınız. Yaz aylarında şehir merkezlerinde farklı kültürlerin festivallerine katılıp, diğer toplumların sanat anlayışları hakkında görsel ve işitsel fikirler edinebilir, Chopin rüzgarıyla sanat tarihini adeta Varşova sokaklarında yaşayabilirsiniz.

Polonya’nın hemen hemen her şehrinde bulunan anıtlar bağımsızlık savaşlarında hayatına kaybeden Polonyalı insanları temsil etmektedir. Bu sokakların gizemi ve manevi havası eminim sizleri de etkileyecektir. Seçkin Polonya Üniversitelerinde, kozmopolit sınıflarda kaliteli eğitim alarak hem AB mavi diploması sahibi olabilirsiniz hem de aldığınız değerlerle bir dünya vatandaşı olarak kariyerinize başlayabilirsiniz. Son yıllarda dünyada yaşanan gelişmeler ve ekonomik krizlerin sonucunda dövizde oluşan yükselme , ekonomik ve güvenilir olan Polonya’yı en iyi eğitim destinasyonu haline getirdi. Bin yıllık köklü eğitim sistemine sahip olan Polonya , Dünyada en çok üniversite mezunu nüfusuna sahip üçüncü ülke konumundadır. Polonya Üniversitelerinin Avantajlarını Şöyle sıralayabiliriz;

Avrupa Birliği Mavi Diploma

Avrupa Birliği Mavi Diploma

İngilizce ve Lehçe Dil Öğrenme

İngilizce ve Lehçe Dil Öğrenme

Uluslararası Kariyer Fırsatı

Uluslararası Kariyer Fırsatı

3 Yılda Diplomanızı Alın

3 Yılda Diplomanızı Alın