Polonya ‘da Yüksek Lisans

Polonya’da Yüksek Lisans için Başkent Varşova, eski tarihi başkenti Krakow, Gdansk, Poznan, Wroclaw ve daha pek çok şehirde yüksek lisans almayı düşünebilirsiniz. Polonya’da yaklaşık 500 üniversite ve diğer yüksek öğretim kurumları vardır. Yüksek öğretim kurumlarının yaklaşık üçte biri kamu ve geri kalan üçte ikisi özel eğitim kurumlarıdır.

 

AB vatandaşları çalışma izni olmadan mezun olduktan sonra Polonya’da herhangi bir şirket için çalışabilir. AB üyesi olmayan öğrenciler  ise çalışma izni için başvuru yapabilirler. Polonya üniversitelerinde lisans eğitimi genellikle 3 yıl, yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Bu süre, bazı üniversitelerde veya bölümlerde değişebilmektedir. Yüksek lisans eğitimleri çoğunlukla tezli programlar olarak sunulmaktadır.

Modern Polonya yükseköğretim sistemi 3 aşamaya ayrılır. lisans, yüksek lisans ve doktora.

Polonya’da Yüksek Lisans

Sanat Yüksek Lisans, Yüksek Mühendis ve Yüksek Mühendis Mimar dahil olmak üzere birçok eşdeğer master derecesi de vardır. Polonya’da yüksek öğrenimdeki tüm kurumlar Avrupa Kredi Transfer Sistemi olan (AKTS) değerlerine göre eğitim ve değerlendirme yaparlar.

 

  • Yüksek Lisans of Arts (MA),
  • Yüksek Lisans (Yüksek Lisans)
  • Magister olarak verilir.

Polonya’da Yüksek Lisans Kabul Şartları

Öncelikle İngilizce bölümlere başvuru yapmak isteyen adaylar dil seviyelerini IELTS, TOEFL veya TOEIC gibi sınavlarla belgelendirmelidir. Dil seviyesi istenilen düzeyde olmayan adaylar, üniversitelerin yabancı öğrenciler için açtığı hazırlık sınıflarında dil eğitimi alabilirler. ürkiye’de 4 yıllık bir lisans programını bitirmiş olmanız yeterli. Polonyada yüksek lisans başvuruları değerlendirilirken öğrencinin lisans diploması ve lisans transkripti dikkate alınır. Başvuru yapılan yüksek lisans bölümü ile lisans bölümünüzün kredi ortaklığı önemlidir.

 

  • Polonya yüksek lisans not ortalaması bir çok bölümde 2.50 dir.
  • Adayların iyi yazılmış bir referans ve niyet mektubuna sahip olması gerekmektedir.
  • Öğrencinin akademik başarıları, başvurusunda önemli bir kriter olarak değerlendirilecektir.
  •  İngilizce seviyenizi belgelemeli ya da e IELTS 6,00 ve üzeri ve ya TOEFL 80 üzerinde bir sınav sonuç belgesi sunmalısınız.
  • Yüksek Lisans’a başvurmak için Türkiye’de ALES vb. gibi sınavlara girmiş olma zorunluluğu yoktur.
  • Türkiye’de herhangi bir 4 Yıllık Lisans MEzunu olmanız gerekmektedir.

Yüksek Lisans Sonrası 2 Yıl Çalışma Hakkı

Öğrenciler Polonya’da yüksek lisans eğitimi alırken, yasal olarak yarı zamanlı bir şekilde çalışabilirler. Yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler, hem Polonya’da hem de Avrupa Birliği üyesi ülkelerde 2 seneye kadar çalışma ve yaşama hakkına sahip olurlar. Bu süre içerisinde iş arayabilirler. Bu süre bittiğinde, sigortalı olarak çalıştıkları bir şirket olduğu sürece Avrupa’da yaşamaya devam edebilirler.

Polonya’da Yüksek Lisans Fiyatları

Polonya’da İngilizce olarak Yüksek Lisans yapmak isterseniz akademik dili ingilizce olan diğer ülkelere göre yıllık ücretler çok daha avantajlıdır. Polonya’da Lehçe üniversite eğitimi İngilizce eğitime göre daha ekonomiktir. Eğer her iki dil için yeterliliğiniz yoksa öncesinde İngilizce ya da Lehçe hazırlık eğitimi almanız gerekmektedir.  Polonya yüksek lisans harç ücretleri, Polonyada İngilizce master  yıllık 3.000 Euro ile 5.000 Euro arasında değişmektedir.